Ana Sayfa

Haberler.com - IHA - 17.03.2008

 

Orhan Kemal'in Oğlu Işık Öğütçü Gaziantep Üniversitesi'nde Söyleşiye Katıldı

 

 

Fen Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonu'nda, Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü tarafından "Edebiyatımızda Orhan Kemal" konulu söyleşi gerçekleştirildi. Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal'in, Osmanlı kültürüyle gelişmiş bir Osmanlı aydını olduğunu söyleyen Öğütçü, "Babam her zaman hayatla edebiyatın, edebiyatla hayatın örtüştüğü görüşünü desteklemiş ve bunu eserlerine yansıtmıştır. Onun sanat hayatında Nazım Hikmet'in yeri her zaman bambaşka olmuştur. Babamın bu kadar iyi bir yazar olmasında belki de en etkili kişi Nazım Hikmet'tir. O her zaman insanı sevmiş ve insanlık için çalışmıştır. Babam benim için esprili, kendisini saklamayan bir arkadaştı. Benim tek amacım Orhan Kemal gibi bir yazarın romanlarını herkesin okumasını sağlamak, hatta Orhan Kemal'i yurt dışına taşımaktır" dedi.

Orhan Kemal'in Türkiye'de en uzun öyküyü yazdığını belirten Öğütçü, "Babam, İstanbul'da oturduğumuz zamanlarda '72. Koğuş' öyküsünü yazarak, Türkiye'nin en uzun ve en önemli öyküsünü bizlere kazandırmış oldu. Ayrıca o, çok hızlı yazabilen bir insandı. 'Vukuatlar' kitabını 25 günde yazmıştır" şeklinde konuştu.

Orhan Kemal Müzesi'ne de değinen Öğütçü, "1980'den sonra babam unutturulmaya çalışılmıştı. Ama 2000'li yıllarda ben babamı uçurumun kenarında buldum, şimdilerde ise o uçurumun kenarından Orhan Kemal Müzesi'ni kurarak, biraz da olsa içeriye çekmeyi başardım. O her ne kadar benim babamsa sizlerin de bilgi hazinesidir. Bu müze sadece benim değil tüm Orhan Kemal sevenlerinin kurduğu bir müze olmuştur" dedi.

Gençlerin kitap okumaktan yoksun olduğunu söyleyen Öğütçü, "Ne yazık ki gençlerimiz okumuyorlar. Aslında ben onlara da çok suç bulmuyorum. Çünkü teknoloji dediğimiz şey onları bir şekilde engelliyor. Bu yüzden gençler, hayal kuramıyorlar. Hayal kurmanın tek yolu kitap okumaktan geçer" diye konuştu.

 

 


info@orhankemal.org