Ana Sayfa

http://www.sp.k12.tr - Sainte Pulcherie Öğrencileri - Aralık 2006

 

Öğrenci Gözüyle Orhan Kemal

 

Türkçe Dersi Roman İnceleme Etkinliği

Hazırlık sınıfları için amacımız Türkçe Dersleri’nde öğrencilerimizi yazarlarımızla ve eserleriyle tanıştırmak, onların bu eserleri okumalarını, üzerinde düşünmelerini, yorumlamalarını ve bu yorumlarını dile getirmelerini sağlamaktır. Orhan Kemal Evi’ne giden öğrencilerimiz, seçtikleri kitapları okudular, incelediler ve görüşlerini anlattılar. Biz bunları sizlerle de paylaşmak istiyoruz.


BABA EVİ
Orhan Kemal’in bu eserini çok beğendim. Çünkü bu romanda, baba evinde yaşadığı zor günlerini anlatıyor. Gerek evi geçindirme yükünün gerekse babasından gördüğü şiddetin bütün zorluklarını, sabrederek ve yapmak istediği şeyin (mutlu olduğu memleketine dönmek gibi) peşinden giderek aşıyor.

HZ.A Yasemin TESELYA

CEMİLE
Eserin farklı olmasını çok beğendim. Çoğu yazar aşk hikayelerini benzer yönlerde ele alırken Orhan Kemal çok daha farklı bir açıdan, hayatın içinden bize bu aşk hikayesini anlatmıştır.

HZ. A Meltem ŞENOCAK

EL KIZI
Hüzün verici bir konu işleyen roman o dönemin aile yapısını, insanların ezilmişliğini, baskı ve kötülüklerin sosyal yaşama yansımasını, geri kafalı insanların büyü ve muskalardan yardım beklemesini anlatıyor. Romanda kadının mücadeleci kişiliği, iyi kalpliliği ve saflığı beni çok etkiledi.

HZ. A Gizem BİLAL

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE
Kitabı genel olarak çok beğendim. Köse Hasan, İflahsızın Yusuf ve Pehlivan Ali’nin yaşadıkları olaylar çok güzel bir şekilde anlatılmış. Okuyan kişi adeta o günleri yaşıyor, onlarla birlikte üzülüyor. Bence bu eseri herkesin okuması gerekir. Çünkü insan varlık içindeyken yokluk çeken insanların durumunu öğrenip elindekilerin kıymetini anlıyor.

HZ. C Burcu Eda ARDA
  

 

 


info@orhankemal.org

1