Ana Sayfa

okur-gezer.blogspot.com - Okur Gezer  - 15 Mart 2007

 

Bereketli Topraklar Üzerinde - Orhan Kemal

 

   
 
 
 
hayatımda okuduğum en güzel romanlardan biri. nazarımda orhan kemal'in en seçkin eseri.

üç arkadaşın köylerinden kalkıp çukurova'ya hemşehrilerinin fabrikasında çalışmak için gelişleriyle başlıyor. iflahsızın yusuf, köse hasan ve pehlivan ali kahramanlarımız. o güne dek köylerinden dışarı adımını atmamış bu üç adamın trajik öyküsü nefes nefese okunuyor. çukurova'daki ırgatların yaşamları, bir kuru kurtlu ekmek için it gibi çalıştırılışları, entirikalar, dönen dolaplar, saflıklar, cinsellikte kimin eli kimin cebinde döngüsü su gibi akıcı, bir çırpıda okunası. her ne kadar detaylara çok indiği gözlemlensede üç satırda anlattığı bir olay üç gün aklımdan, o görüntü gözümün önünden gitmemiştir. (burada o üç satırı yazarsam kitabın sonuna doğru açık vermiş olacağımdan, siz değerli okurlarımı düşündüğüm için bişi yazmıyorum, kıymetimi bilin)

romanda anlatılmak istenen aslında kitabın 14. bölümünde özet geçilmiştir;

...............
...........................

İnsanlar aç ama umutsuz değillerdir!

Kadınlar bilirler ki erkekleri er geç gelecektir. Gözbebeklerinde "Ekmek"in müjdesi, gelecektir erkekleri.

Günler geçer, sonra haftalar. Yaşlılarla aç çocuklar ölür. Yağmurla güneşin acıması yoktur. Çukurlarına gömülü gözleriyle kadınlar, çocuklarının feryadı ve ölüm acısına kanıksamış kadınlar çok az konuşarak beklerler.

Erkekleri gelecektir, er geç gelecektir erkekleri!

Haftalıkların daha çok düşürülemeyeceği günler gelir çatar.

Kara kazma vakti.

Tilkiden çok daha kurnaz elçiler, ırgatbaşılar aç insanların arasına dağılırlar:
- Irgadın da hani pek bir gereği yoktu ya, neyse...
- Ağamız acıdı halınıza acıdı!
- Ağamız gibi var mı? Herifte vicdan, tonla. Baktı halınıza, yüreği parçalandı: Yesinler, içsinler sevabıma, kazmalarıyla da tarlada şöyle bir dolansınlar dedi...

Çoğunlukla yaya düşülür yollara. Yukarıda güneş, aşağıda çamur, toz. Yalınayaklarla kilometreler tepelenir.

"Buna da şükür"dür gene de. Kitap öyle söylemiştir, şükredecek, kendinden yukardakine değil, aşağıdakine bakacaksın, bakacaksın, gene bakacaksın sonra gene. Her baktıkça da şükredeceksin.

............
..................

Orhan Kemal
Bereketli Topraklar Üzerinde
14. Bölüm

-----------------

Orhan Kemal, bu romanında Türk toplum yapısına ilişkin dönemsel bir gerçekliği, tasvirci uslubuyla yansıtırken; temelde Anadolu köylüsünün maddi şartlar nedeniyle dışa açılma zorunluğuna ve bu zorunlukta girdiği yeni bir üretim ilişkileri düzeyinde, şehir dünyasında, ezilişini ve "ekmek derdi" peşinde insanlıktan çıkışını, yok oluşunu dile getirmektedir. Daha iyi bir yaşama seviyesine erişmek için köylerini bırakarak Çukurova gurbetine çalışmaya giden üç köylü, kapalı köy ekonomisinin belirlediği basit bireysel dünyaları ve geleneksel değerleriyle, şehrin bozulmuş insani dünyası karşısında direnme çabasında; zorlu ve ağır şartlar altında fabrika ve tarım işçiliğine yönelişinin anlatımıdır.
Yayıncı: Tekin Yayınevi
Yıl, Yer: İstanbul, 2000
Sayfa: 398
Fiyat : 11,25 YTL

 

 

 

 

 

 


info@orhankemal.org

1