Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


Türkiye Gazetesi (17.10.2001)

 

 

Kemal’in “Dünya Evi”

Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Orhan Kemal’in anılarını yaşatmak ve gelecek kuşaklara tanıtmak amacıyla Taksim-Cihangir’de oluşturulan Orhan Kemal Müzesi ve İkbal Kahvesi, Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından açıldı. Orhan Kemal’ın arkadaşları, ailesi, ve kendi portre fotoğraflarının yer aldığı müze, Kemal’in oğlu Işık Öğütücü tarafından yaptırıldı. Müzede kitapların ilk baskıları, yurtdışında yayınlanmış kitapları, kendi kullandığı eşyalar, Nazım Hikmet’in orjinal mektubu da bulunuyor.

Kendi çalışma odasının da yer aldığı müzede, daktilosu, masası, elbiseleri, kütüphanesi ve okuduğu kitapları, yatağı ve öldüğü gün yüzünden alınan maske sergileniyor. Orhan Kemal’ın Müzesi’nde birlikte kitap satış bölümü de yer alıyor.

Bakan’ dan müjde

Açılışta kısa bir konuşma yapan Kültür Bakanı İstemihan Talay, ailesinin Orhan Kemal’in en büyük değerlerinin toplumda yaşatılmasında büyük gayret gösterdiğini belirterek, kendi kuşaklarına büyük katkısı olduğunu söyledi. Ünlü yazar Orhan Kemal’in Çukurova’nın zengin insan coğrafyasını çok güzel tanıyarak eserlerine taşıdığını kaydeden Talay, “Yazarımız, önümüzdeki aylarda adına büyük bir sempozyum düzenlenerek her yönü anlatılacak. Ayrıca çok büyük ve önemli bir kütüphanemize Orhan Kemal adını vereceğiz” dedi. Oğlu Işık Öğütücü ise, bunun bütün Orhan Kemal sevenlerinin ve arkadaşlarının düşüncesi olduğunu belirterek, “31 yıllık bir özlemdi. Oluşturulan bu mekanla Türk halkına büyük bir miras bırakılmış oldu. babam için bundan sonra Anıt Mezar, Kültür Sitesi ve belki de üniversiteyi bile açmayı planlıyoruz” dedi.


info@orhankemal.org