Ana Sayfa

Dergibi.com - Haber Merkezi - 02.06.2006

 

 

Orhan Kemal Roman Armağanı, Hasan Ali Toptaş'ın

 


Türk edebiyat tarihinin önde gelen usta yazarlarından Orhan Kemal, ölümünün 36. yılında anıldı. Törende, 2006 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı, "Uykuların Doğusu" adlı romanıyla Hasan Ali Toptaş'a verildi.

Orhan Kemal Kültür ve Sanat Merkezi'nce, Beyazıt'taki Orhan Kemal Kütüphanesi'nde düzenlenen anma töreninde, Nebil Özgentürk'ün hazırladığı "Bir Yudum İnsan-Orhan Kemal" adlı belgesel sunuldu.

Törende Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, bir süre önce annesi Nuriye Öğütçü'yü kaybettiğini hatırlatarak, "Annemizi ve Türkiye'nin Cemile'sini kaybettik. Bu yüzden üzüntümüz çok büyük. Cemile'yi ayakta alkışlayalım mı?" diye konuştu. Bu sözler üzerine salondaki misafirler ayağa kalkarak alkışladılar.

Yazar Ahmet Ümit de çağdaş yazarların artık Orhan Kemal'i pek konuşmadığına dikkati çekerek, "Biz çağdaş yazarlar artık bir araya geldiğimizde kendi egomuzu tatmin etmek için yazılarımızdan bahsediyoruz" dedi.

Günümüzde edebiyat ve yazarların insanlardan oldukça uzaklaştığını, insandan uzak bir noktadaki romanın edebiyat için "ölüm" anlamına geldiğini dile getiren Ümit, "Orhan Kemal bugün aramızda yaşarken en önemli mesajı edebiyatçılara veriyor. 'İnsana dönün' diyor" şeklinde konuştu.

Yazar Osman Şahin de Orhan Kemal'in, yazdığı romanlara dışarıdan bakmadığını, kendisinin bizzat romanlarının içinde olduğunu kaydetti. Şahin, "İşte bu yüzden Orhan Kemal'in roman ve öykülerinin önemi hiç bitmeyecek" dedi.

Yazar Tahsin Yücel de Orhan Kemal'in Türk edebiyatının yetiştirdiği önemli ve anıt yazarlardan biri olduğunu belirtti.

Doğan Kitap editörü Hasan Beytaş ise Toptaş'ın edebi kimliğinden bahsederek, "Yazarımız, bütün iyi yazarlar gibi ilk başta anlaşılmamış ve kitaplarını bastırmakta zorluk çekmiştir" dedi.

Beytaş, yazarın ilk kitabını 1987'de çıkardığını, son kitabının ise 2005 yılında basılan ve bu ödüle layık görülen "Uykuların Doğusu" adlı roman olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Orhan Kemal'in kızı Yıldız Yorgancıoğlu, "Uykuların Doğusu" adlı romanıyla 2006 Orhan Kemal Roman Armağanı'na layık görülen yazar Toptaş'a ödülünü verdi.

Toptaş, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, 13-14 yaşlarındayken okuduğu Orhan Kemal'in "Gurbet Kuşları" adlı romanından etkilenerek roman yazmaya başladığını söyledi.

Bundan 34 yıl sonra Orhan Kemal'in adını taşıyan bir ödül almaktan büyük gurur duyduğunu dile getiren Toptaş, "Orhan Kemal, benim yaşamımda ve edebiyat hayatımda çok önemlidir" dedi.

Toptaş, "34 yıl önceki çocuk, bitiremediği romanının önünde başını kaldırmış bana bakıyor. Kimi yazarlar, insanların önünü ve ufkunu açar. Bana esin veren, içimdeki yazma arzusunu harekete geçiren Orhan Kemal'in adını taşıyan ödülü almaktan büyük onur duyuyorum" şeklinde konuştu.

Haber: Dergibi

02.06.2006

 

 

info@orhankemal.org

1