Ana Sayfa

NTV - Demirtaş Ceyhun - 17.03.2005

Anadolu gerçeğini en iyi yakalayan insan Orhan Kemal’dir

   
 
Bütün bu yazılanlar içinde Anadolu gerçeğini en iyi yakalayan insan yine sezgi gücüyle Orhan Kemal’dir.
       Orhan Kemal’in; Hanım’ın Çiftliği, Kanlı Topraklar gibi romanlarında bütün bu gerçekler sezilmiştir, yakalanmıştır. Yani burada mülkiyet hakkı olmadığı, toprak üzerindeki kavganın başka bir kavga olduğu. Yani Anadolu toprağı üzerinde yaşanan kavga, mülkiyet kavgası değil, mülkiyetin yağması kavgasıdır.
       Nedir o, 1858 yılında Arazi Kanunu çıkmış. Çıkınca, Anadolu topraklarının, ekilebilir toprakların 6’da 5’inin mülkiyetini Rumlar ve Ermeniler almış. Ama 1915’te Ermenileri kovmuşuz, 1922’de Yunanlıları kovalamışız, 1924’te mübadeleyle takas etmişiz geri kalanları. Anadolu’daki toprakların 6’da 5’i boş kalmış. O 6’da 5’in mülkiyet kavgası başlamış.
       Yani mülkiyet yağması başlamış. O mülkiyeti nasıl yağmalayacağız? Orhan Kemal’in romanlarında çok güzel anlatılır. O mülkiyet kavgası siyasal iktidarı arkasına alan Halk Partisi’nin il, ilçe başkanları, yöneticileri tarafından yağmalanmıştır. Halk Partisi tarafından yağmalanmıştır. Toprak ağalığı müessesesini Halk Partisi kurmuştur.
       O yağma kavgasında Halk Partisi’nin milletvekilleri, yöneticileri, kodamanları var. Menderes de öyle. Menderes’in babası da eşkıya meşkiyadır. Büyük ataları Rum topraklarına, Ermeni topraklarına el koymuşlar. Sonra Cumhuriyet döneminde de tapuları üzerlerine almışlardır. Bu yağma kavgasıdır. Ama bunu gören bir tek edebiyatçımız vardır sezgi gücüyle, Orhan Kemal. Ben işte o Orhan Kemal’in romanını savunuyorum yeniden.

 

 
 

.
.


info@orhankemal.org

1