Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


Antoloji.com, Siyah666  / 30 Haziran 2005)

ORHAN KEMAL

'

 15 Ağustos 2000-Yeni Bin Yıl Gazetesi, Demir Özlü, Orhan Kemal’i şu satırlarla anlatıyordu:
“Orhan Kemal, büyük yaşam mücadelesine karşın, mutlu, hırssız, sevgiyle dolu bir insandı. Sabahları çok erken uyanıp ekmek parasını elde ettiği yazıları, romanları başına oturuyordu, yazmaya devam etmek için. Öylesine yüksek nitelikleri olan bir insandı ki, ona rastlamak insana mutluluk, cesaret, iç huzuru verirdi.

Hiçbir partiye, gruba bağlı olmadığı halde, siyasi polisin 24 saat gözetlenmesi konusunda karar vermiş olduğu kişilerden biriydi oysa.

Çok da önemli bir yazardı. Türk edebiyatında gerçekliği kendi üslûbuyla en çok geliştiren yazardı. Yaşar Kemal’den çok daha iyi bir roman yazarıydı. Romanları teknik yönden de taşıdığı insani içerik açısından da bütün bir yaşadığı dönemin toplumsal işleyişini göz önüne seren derin gözlem gücüyle de çağdaşlarından daha üstündü.

Özellikle ilk küçük romanlarından “Bereketli Topraklar Üstüne”ye kadar olan anlatım çizgisi Türk edebiyatının Panait İstrati’si, Gorki’siydi. Hikâye sanatına katkıları da çok büyüktür. O Kemal uşaklıktan değil, efendilikten gelen bir insandı.

Onun üzerine anlatacağım çok şey var. Onun yaşadığı dönemde, bugün Türkiye insanının içinde yaşadığı enflasyon cenderesi bunca yakıcı olmadığından yırtık ve her çeşit ahlak duygusunu yitirmiş insanların egemen olduğu bir toplum da değildi Türkiye.

Orhan Kemal’le kısa ya da uzun ilişkisi olmuş insanların üzerine onun gölgesi düşmüştür.”


 

 

 .


info@orhankemal.org