Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


evrensel.net  - 3 Haziran 2005

ORHAN KEMAL ANILDI

'

 

Türk Edebiyatı’nın ustalarından Orhan Kemal, ölümünün 35. yılında Orhan Kemal Merkezi tarafından düzenlenen bir törenle anıldı. Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde yapılan anmaya pek çok yazarın yanı sıra yazarın ailesi de katıldı. Anma etkinliğinde yazarın eserlerine göndermeler yapılarak bugünün politik koşullarını anlamanın bile Orhan Kemal yapıtlarını okumaktan geçtiği yaklaşımı öne çıktı.
 

Ödül Binyazar’a
Anmada ayrıca ‘Ölümün Gölgesi Yok’ isimli romanıyla bu yıl Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanan Adnan Binyazar’a da yazarın oğlu Işık Öğütçü tarafından ödülü verildi.
 

Sunumunu Metin Balay’ın yaptığı etkinlikte ilk önce Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden yeni mezun olan Kubilay Çallı, yazarın ‘Aman Boyacı’ isimli öyküsünü canlandırıdı.
 

Ardından kürsüye çıkan Işık Öğütçü ise babasının eserleriyle bugün de yaşadığını ifade etti. Ödülün bu yıl Adnan Binyazar gibi bir kültür adamına verilmesinden çok memnuniyet duyduğunu belirten Öğütçü, “Babam adına hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
 

Bugünü anlamak için
 

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Türkel Minibaş ise Türkiye’nin yaşadığı değişimde Orhan Kemal edebiyatını değerlendirdi.”Orhan Kemal doğduğunda da dünya çok değişik bir dönemi yaşıyordu, bugün de öyle” diyen Minibaş, “25 yıllık meslek hayatımda öğrencilerime Orhan Kemal’i sorar ve anlatırım” diyerek, özellikle ‘Gurbet Kuşları’ okunmadan IMF’yi Türkiye’nin dış borcunu, bugünkü durumumuzun anlaşılamayacağını belirtti. Prof. Minibaş,”Yaşadığımız dünyayı olduğu gibi önümüze koydu. Eskici ve Oğulları da 2005 yılında yaşadığımız değişimi anlatan bir romandır. Çünkü o kitapta anlatılan insanlar artık kente gelip ayakkabı boyacılığı bile yapamayacaklar” dedi. İnci Aral ise yazdıkları hiç eskimemiş bir yazardır diyerek, Orhan Kemal kahramanlarının bugün sokaklarda yaşadığını belirtti.
 

Sadık Aslankara ise Türk yazını içerisinde ‘Murtaza’ karakterinin en önemli, en unutulmaz kahraman olduğunun altını çizdi.
 

Kitap isimleri
 

Daha sonra konuşan Tahsin Yücel de yazarın kitap isimlerini tek tek okuyarak, bu isimlerin bile onun yazarlık dünyası hakkında fikirler verdiğini belirtti. Yücel,”Orhan Kemal ideolojik bakış açısını bize yalnızca kahramanları ve olaylar aracılığıyla anlatmıştır. Bunun dışında bir söylevcilikten kaçınmıştır” dedi.
Son olarak ödülünü almak üzere kürsüye gelen Adnan Binyazar ise “Orhan Kemal gerçekten halkının içinden bir adım dışarıya çıkmamıştır. Yazdıklarını halkın malı kılan çok önemli bir yazardır. Onun adına verilen bu ödülü almak bana onur verdi” dedi. Binyazar’a ödülünü Işık Öğütçü sundu.

 

 

 .


info@orhankemal.org