Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


showtvnet.com 16.05.2005

ORHAN KEMAL ÖDÜLÜ ADNAN BİNYAZAR'IN

'

       2005 Orhan Kemal Ödülü Adnan Binyazar'ın... 1972 yılından beri aralıksız olarak her yıl verilen Orhan Kemal Roman Ödülü'nün otuz dördüncüsü, 2005 yılında Adnan Binyazar'ın Can Yayınları tarafından yayınlanan Ölümün Gölgesi Yok adlı yapıtına verildi.

       Ünlü yazar Orhan Kemal'in adını yaşatmak amacıyla düzenlenen ödülün jürisinde Tahsin Yücel, İnci Aral, Semih Gümüş, Osman Şahin, Konur Ertop, Yıldırım Keskin ve Kemali Öğütçü bulunuyordu.

       2004 yılında Can Yayınları tarafından yayınlanan Ölümün Gölgesi Yok, öğretmen okulu öğrencisi genç bir kız ile Anadolu'nun kuytu bir köşesine yeni atanmış genç bir öğretmenin yollarının nasıl kesiştiğini anlatıyor. Genç kız ve genç öğretmen, yolları kesiştiğinde, ölüme kadar, ölümden sonra bile süren, güç koşullar altında süren ama sevginin muhteşem varsıllığı ile donanan büyük bir aşk yaşayacaklarını bilebilirler miydi? Romanda Adnan Binyazar, insana verilen en büyük cezanın sevginin acıma duygusuna dönüşmesi olduğunu gösteriyor.


       Adnan Binyazar
       Adnan Binyazar, 1934 yılında Diyarbakır'da doğdu. Dicle Köy Enstitüsü ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nü bitirdi. Çeşitli işlerde çalıştı, 1978 yılında Kültür Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığı'na getirildi. Türk Dil Kurumu Yayın Kolu Başkanlığı'na seçildi. Dil ve eğitim alanlarında pek çok yapıta imza atan Binyazar'ın yazınsal yapıtları arasında Masalını Yitiren Dev, Halk Anlatıları ve Ölümün Gölgesi Yok sayılabilir. 

 .


info@orhankemal.org