Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


HvO Tercuman  - Kenan Sonmezler - 11.10.2004

Bizim Steinbeck

'

  

O kendine özgü bir yazar... Yazdıklarına imzasını atarak yazan bir adam... Üç kitabını okuduktan sonra dördüncüsünü okurken, bilirsiniz ki Orhan Kemal yazmıştır... Kendine dair gerçekliği ve haksızlığa karşı direnen tavrıyla bizim Steinbeck’imizdir Orhan Kemal...
H
Murteaza, 72’nci Koğuş, Avare Yıllar, El Kızı... Adlarını bildiğimiz, öykülerine aşina olduğumuz, karakterlerini sevdiğimiz, filmlerini izlediğimiz ama nedense okumadığımız kitaplar... Hepsinin ardında aynı imza, Orhan Kemal. Türkiye’nin en saygın roman armağanlarından birinin isim babası ama romanları bugüne kadar genç kuşakta aynı saygınlığa erişemedi. 1980 sonrası apolitik kuşağın kitap okumadaki geriliği düşünülürse, Orhan Kemal’in çok da okunmamış olması, bilinmezliğe terk edilmesi şaşırtıcı değil. Ama önümüzdeki günlerde Epsilon Yayınevi ile ailesi tarafından hayata geçirilen bir proje, toplumsal gerçekçi edebiyatın en büyük isimlerinden Orhan Kemal’a hakettiği itibarı geri verecek. Kemal’in kendi hayatından kesitlerle karısını, aşkını anlattığı kitabı “Cemile” vitrinlerde...
Beni duygulandıran bu muhteşem girişim sadece “Cemile” ile sınırlı kalmayacak. Orhan Kemal’i 56 yıllık kısacık hayatı boyunca yazdığı roman, öykü ve anılardan oluşan 41 kitabın tamamı 2006 sonuna kadar Epsilon Yayınevi tarafından basılmış olacak.
Ve Cemile
Ve işte, Orhan Kemal’in bir öğretmen okuruna yazdığı mektuptan “Cemile”
....
Cemile romanının özelliği daha çok şuradadır: Cemile, bizim edebiyatımızda ilk olarak fabrika işçilerinin hayatını vermeye çalışan bir romandır. Yani, fabrika insanlarının yaşayış tarzlarını. Aşkları, ekmek kavgaları, neşeleri, kederleri vb.
Roman ve hikâyelerine gerçek hayatı tam olarak alan bir yazar için, en iyi bildiği konulara âdeta saldırmak esastır. Ama bu demek değildir ki, yaşadığı hayata yazar ayna tutmalıdır! Hayır. Yazar yaşar. Ondan kalan izlenimler ya da başka bir deyimle, söylemek istediği ana fikrin malzemesi kafasında iyice yer eder. Tanıdığı Ali, Mehmet, Rıza, Süleyman, Cevriye, Nuran... ları alır, eserinde başka biçimde işler. Ali, Murat olabilir; Mehmet, Kadri; Cevriye, Nuran da diyelim ki Cemile. Kişilerin adları değişse bile, gerçekte yaşadığı hayatın ölçüsü, çevresi, rengi, kokusu, aşkı, ızdırabı, şusu buşu değişmez.
Cemile de böyle. Cemile, bir başka adla gerçekten yaşamıştır ve benim çok yakından tanıdığımdır. Hatta hatta CEMİLE’yi okuduğu zaman kendini bularak ağlamış, “Sahi ben buyum. Zavallı babacığım... peki sen bütün bunları ne biliyorsun?” diye sormuştur.
Bilvesile size, sayın öğretmeninize ve arkadaşlarınıza selam, sevgi ve başarılar.
Bol kitaplı günler dileğiyle...

Cemile
Orhan Kemal
Epsilon Yayınları

.

 .


info@orhankemal.org