Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


Cumhuriyet, Ece Baktıaya - Işık Öğütçü Röportajı - 15.09.2004

 

E.B:Orhan Kemal'in kitaplarının yeniden basılmasının, yeni kuşak okuyucuya,gençlere ulaşması açısından iyi bir yol olduğunu düşünüyor musunuz?

I.Ö:Evet.Ancak bir düzeltme yapmak istiyorum.Orhan Kemal'in kitapları sürekli basılmaktaydı.Buradaki oluşum günümüze uygun açılımlar yaparak yayınevi değişikliğidir.Doğal olarak yeni yayınevinin enerjisi,atılımı ve yenilikleri Orhan Kemal'in okuyucuyla daha hızlı ve kolay buluşmasını sağlayacaktır. Bilhassa gençler bu çağa uygun çalışmaları benimseyerek, Orhan Kemal'i yeniden keşfedeceklerdir.

E.B:Epsilon Yayınevi'ni seçmenizin nedeni nedir?

I.Ö:Türkiye'deki tüm yayınevleri bizim için çok değerlidir.Zaman içinde pek çok yayınevi Orhan Kemal'i kendi yazarları içinde görmek istemiştir.Bu da Orhan Kemal Ailesi olarak bizleri mutlu etmiştir.Bu yayınevleri içinde Epsilon Yayınevi ile devam etmek istedik.Çünkü atılımları,tüm yöneticilerinin heyecanı ve sundukları projeler ailemizi ikna etti.Burada önemli olan bunun uzun süreli bir koşu olmasıdır.Şu an için Orhan Kemal'i Epsilon Yayınevi'nin zirveye ulaştırabileceğine inanıyoruz.

E.B:İyi yazarların kitaplarının daha düşük fiyatla satılmasının okunurluğu artırdığı yolundaki düşünceye ilişkin yorumunuz?

I.Ö:İyi yazar ucuz fiyat,ulaşılmayan okura ulaşmada çok iyi bir yöntem.Kendini okutamayan kitapları bedava bile verseniz,insanlar:''Gözlerime yazık'' diyerek okumayacaktır. Yani burada söz konusu kitabın ucuzluğu değil,yazarın gücüdür.Şimdiye kadar Orhan Kemal'in ismini duymuş ama okumamış milyonlarca insanımız var.Onlara da bu şekilde ulaşabilirsek,''2000'li yıllarda Orhan Kemal yaşıyor'' çalışmalarımız doğru yoldadır demektir.

E.B:Epsilon,Orhan Kemal'in hangi kitaplarının telif haklarını aldı?

I.Ö:Uzun zamandır yeni basımı yapılmayan,sözleşmesi sona eren ve mevcudu tükenen onaltı kitabın telif hakları devredilmiştir.

E.B:Yayınevi'nin sürpriz olarak yorumladığı kitap hangisi? Ayrıca bu kitabı sürpriz yapanın ne olduğunu oldukça merak ediyoruz?

I.Ö:Aslına bakarsanız bizim için de sürpriz olacak.Orhan Kemal'in her eseri yaşamın içinden geliyor.Onun en güzel kitaplarından biri olacağı kesin.Yayımlandığı an ben de tüm okuyucular gibi öğreneceğim.Biraz daha heyecan duymakta ve sürprizi beklemekte fayda var.

E.B:Orhan Kemal'i daha fazla insana ulaştırmak,hatırlatmak için hayata geçirmeyi düşündüğünüz başka projeleriniz var mı?

I.Ö:Biliyorsunuz 2000 yılında Orhan Kemal'in müzesini açtık. O yıldan itibaren pek çok ilkleri gerçekleştirdik.O çalışmaların bugünkü sonucu Orhan Kemal'i tüm okurlara ulaştırmak için geldiğimiz noktadır.Kitaplarla ilgili değişik düşüncelerimiz var.Yurtdışına açılma düşünceleri de bunun içindedir.Orhan Kemal'in oyunlarının tiyatrolarımızda tekrar oynanması en büyük arzumuzdur.Kitaplarının dizi yapılmasıi isteğimizdir. Şimdilik en büyük hedefimiz Orhan Kemal'i yeniden milyonlarca kitapseverle buluşturmaktır.Bunun için Epsilon Yayınevi'ne çok büyük görevler düşmektedir.Yayınevi'nin bu görevi
seve seve yapacağına inanıyoruz.

.


info@orhankemal.org