Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


 

 

Orhan Kemal 90 yaşında
“O yokluklarla dolu yaşamında hiçbir zaman doğum gününü kutlamadı. Buna ne fırsatı oldu, ne de böyle bir isteği vardı.” Işık Öğütçü bu sözlerle anımsattı 1914 yılında Adana’da dünyaya gelen Orhan Kemal’i. Ama şimdi böyle bir anmayı ne kadar hakettiğini vurguladı. Orhan Kemal Kültür Merkezi ya da diğer adıyla İkbal Kahvesi’nde önceki gün usta yazar için bir anma düzenlendi. Yazarın sevdiği şarkılar söylendi, şiirlerinden ve öykülerinden okumalar yapıldı. Sonra da yakın dostlarından Erol Şadi Erdinç (Hukukçu), Aydın Ilgaz ve Ressam İbrahim Balaban yazardan anılar anlattı.
İkbal Kahvesi
Orhan Kemal’in yazdığı kitaplarla geçinmeye çalışan bir insan olduğunun vurgulandığı anmada, Aydın Ilgaz, Orhan Kemal ve Rıfat Ilgaz gibi yazarların hayattayken değerlerinin bilinmediğini, onlara kapılarını kapatanların bugün, onların isimleri üzerinden ün sağlamaya çalıştıklarını ve bunu Rıfat Ilgaz’ın bugünleri görürcesine, aynı bu şekilde ifade ettiğini söyledi.
İlk sözü alan, yazarın yakın dostlarından Erol Şadi Erdinç, İkbal Kahvesi’ndeki sohbetleri ve yazarla geçen kimi günlerini anlattı. 72. Koğuş gibi önemli bir kitabı birçok yayıncının reddettiğini, basmadıklarını söyleyen Erdinç, kendisininde düzeltmenlik yaptığı Dünya Gazetesi’nde Falih Rıfkı Atay’ın kitap için ‘Türk Edebiyatı’nın şaheserleri arasında gösterebilinecek bir eser’ demesi üzerine basıldığını anlattı. Erdinç şöyle sürdürdü konuşmasını, “O zamanlar gazetelerde edebiyat sayfaları olurdu. Yazara buradan 15 lira kalırdı. Ama sonra nedense o yolda kapandı. Bunun üzerine Orhan Kemal senaryoya yöneldi.” Yazarın bu yolda epeyi de yol aldığını belirten Erdinç, “Dostluğu sınırsız bir insandı. Onlarsız bu dünyanın benim için tadı yok” dedi.
Rıfat Ilgaz’la yarenlik
Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz ise, Orhan Kemal’in babasıyla çok yakın dost olduklarını, buluşup saatlerce edebiyattan, sanattan politikadan konuştuklarını anlattı. Ilgaz,”Babamla beraber ‘taş düşürmeye gidiyoruz’ dedikleri bir yer vardı, oraya giderlerdi. Burası dört kişinin zor sığacağı, daracık bir köfteci dükkânıydı. Burada bıkmadan usanmadan edebiyattan konuşurlardı.” Babasının İlhan Selçuk’un çıkardığı bir spor gazetesinde düzeltmenlik yaptığını anlatan Ilgaz, bir yılbaşı gecesi Orhan Kemal’in bir Bafra sigarasına, babasıyla geceyi gazetede düzeltmenlik yaparak geçirdiğini anlattı. Aydın Ilgaz daha sonra çok anlatıp güldüğü şu anıyı anımsattı; “Babamla beraber bir meyhane bahçesinde oturmuş içerlerken babam, Orhan Kemal’in arka tarafına bir adamın gelip oturduğunu görüyor. Sonrada dinlemiyormuş gibi yaparak onları dinlemeye başladığını görüyor. Öyleki bir yandan da sandalyesini yaklaştırırmış. Bir ara neredeyse Orhan Kemal’in ensesine değin yaklaşmış. O zaman babam garsondan bir kadeh daha getirmesini istemiş. Kadehi doldurup adama uzatmış. Buyurmaz mısın? demiş. Adamın cevabı ise aynen şöyle olmış. Sağol, görevdeyken kullanmam.” Son olarak konuşan İbrahim Balaban ise, sanatçıyı hapise girdiğinde tanıdığını anlattı. Bursa Hapishanesinde Nazım’dan dersleri alırken onunda bu derslere katıldığını anlattı. “Orhan Kemal ve Nazım Hikmet gibi insanları tanıdığım için, hapse girdiğime hiç üzülmedim. Orada kafama bilgi, elime beceri kazandım”

--------------------------------------------------------------------------------
Orhan Kemal Öykü yarışması
Bu arada, Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nce (ÇED), “Orhan Kemal Öykü Yarışması” düzenleneceği bildirildi. Dernek Başkanı Bayram Uğur, düzenlediği basın toplantısında, (küreselleşme) adı altında kültürlere yönelik saldırıların artığı bir dönem yaşandığını belirterek, sanata ve sanatçıya sahip çıkılmasını istedi. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Orhan Kemal adına düzenlenecek yarışma ile genç yazarlara destek vermeyi amaçladıklarını belirten Bayram, eserlerin 1 Mart 2005 tarihine kadar derneğe teslim edilmesi gerektiğini söyledi.


info@orhankemal.org