Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


NTVMSNBC Haber Portalı 2.06.04

A.A.

Yazar Orhan Kemal Anıldı

Gerçekçi Türk edebiyatının büyük ustalarından olan Orhan Kemal, ölümünün 34. yılında, Beyazıt’ta adının verildiği kütüphanede törenle anıldı.

Orhan Kemal Kültür Merkezi’nin düzenlediği anma töreninde konuşan oğlu Işık Öğütçü, Orhan Kemal Ailesi olarak her geçen gün onu, roman-öykülerindeki kahraman ve küçük insanları özlediklerini söyledi.

Anma toplantısına katılan konuklara teşekkür eden Öğütçü, 33.Orhan Kemal Roman Armağanı’nı ‘Mor’ isimli romanıyla kazanan İnci Aral’ı da kutladı.

Ödülünü Orhan Kemal’in büyük oğlu Nazım Öğütçü’nün elinden alan İnci Aral da, yazarın ilk okuduğu kitabının ‘Baba Evi’ olduğunu, bunu da ‘Avare Yıllar’ ve ‘Cemile’nin izlediğini anlattı.

Ünlü yazarın, sıradan, küçük insanların, güçlük ve yokluklarla dolu dünyalarını çok samimi bir dille ortaya koyduğunu hatırlatan Aral, “O yıllardan ve Orhan Kemal’i kaybettiğimiz 1970’ten bu yana dünyada ve Türkiye’de pek çok şey değişti, ama birçok şey de hiç değişmedi. Mevsimlik işçilerin Çukurova ve Ege’de garlardaki, tarla kıyılarındaki sefalet manzaraları, varoşlardaki ilkel fabrikalardaki ekmek kavgası sürüyor. İşsizlik, yoksulluk, açlık ve güvencesizlik bitmedi. Çaresiz kaldığı için bedenini satan kadınlar çoğalıyor, babalar kızlarını pazarlıyor. Toplumsal değerler sistemi de yıkılmakta ve Orhan Kemal’in insanları, daha büyük kayıplarla benzer koşullarda yaşamaya devam ediyor. Ama onlar pek az yazılıyor. Günümüzde gerçeği yazmanın ve daha adil bir dünyayı arzulamanın modasının geçtiği düşünülüyor. Bu çok yanlış” diye konuştu.

İnci Aral, Orhan Kemal’in, Türk edebiyatına ilk kez yaşayan, cinsellikleri olan kadın kahramanı kattığını ve bir yazarın başlangıçta kendinden öncekilerin ayak izlerine basarak yol aldığını belirterek, “Orhan Kemal, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biridir ve benim ustamdır. Ustamın onuruna verilen bu ödülü almaktan büyük gurur duyuyorum” dedi.

KEMAL’İN TÜRK EDEBİYATINDAKİ YERİ

Anma töreninde daha sonra Orhan Kemal’in Türk edebiyatındaki yeri ve önemi ele alındı. “Edebiyatımızda Orhan Kemal” başlıklı bir konuşma yapan yazar Tahsin Yücel, aradan uzun süre geçmesine rağmen yazarın eserlerinin bugün de önemini koruduğunu anlatarak, “Öbür dünya var mı, yok mu orayı bilemem, ama onun edebiyat dünyamızdaki yeri, büyük ustası Nazım Hikmet’in yanıdır” dedi.

Yazar Gülsüm Cengiz de, bugünkü genç kuşağın Orhan Kemal ile buluşmasının önemine değinerek, bunun için yazarın adına kurulan merkezin vakıf ya da derneğe dönüştürülmesini, buraya da edebiyatçı, yazar ve tiyatrocuların üye yapılması gerektiğini söyledi.


info@orhankemal.org