Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


Hürriyet

Kültür Sanat / Kitap

Orhan Kemal’in son kitabı Yazmak Doludizgin

Ünlü öykü ve roman yazarı Orhan Kemal’in şiirleri ve günlüklerinin yer aldığı "Yazmak Doludizgin" adlı kitabı yayınlandı. Yazarın oğlu Işık Öğütçü tarafından yayına hazırlanan kitapta Orhan Kemal'in edebiyata başladığı ilk yıllarda kaleme aldığı ve Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet ile tanışmasından sonra yazdığı şiirlerle birlikte ölümünden beş gün önce yazdıkları da bulunuyor.

Kitapta yeralan şiirleri 1 yılı aşkınbir sürede toparladığını söyleyen Orhan Kemal'in oglu Işık Ögütçü, "Kitapta, şiirler dışında babamın günlükleri de bulunuyor" dedi.

Babasının 1946 yılında tekrar askere alındığı dönemde tuttuğu notların da bulunduğunu söyleyen Öğütçü, eski Türkçe yazılmış bu günlüklerin çevrilerek hazırlandığını sözlerine ekledi. Öğütçü, Orhan Kemal’in 1956 yılında yazdığı günlüklerde de iç sıkıntısı ve aile yaşantısını anlattığını dile getirerek, ayrıca kitapta sanatçının 1969 yılında Moskova gezisi sırasında tuttuğu gezi notlarının bulunduğunu belirtti.

30 YIL SONRA GÜNIŞIĞINA ÇIKTI

Orhan Kemal’in ölmeden önce 1970 yılında eski Türkçe olarak tuttuğu notlar ve günlüklerin de kitapta yer aldığını anlatan Öğütçü, şunları söyledi: "Bunlar 30 yıldır kimsenin bilmediği notlar ve günlüklerdi. Bunları da okuttuk ve gün ışığına çıkardık. Yani kitapta, Orhan Kemal’in edebiyata başladığı andaki ilk dizeleri ile ölümünden 5 gün önce tuttuğu son notları da yer alıyor. İlk defa çıkıyor. Sanatçının gelişimini göstermek açısından da güzel bir çalışma olduğuna inanıyorum."

Öğütçü, babasının günlüklerini okuyunca çok duygulandığını vurgulayarak, "Ben tabii ailenin içindeydim. Bir sürü şeye tanık oldum. Tanık olmadığım şeyleri de notlardan öğrendim. Okuyucu da sanıyorum benim duyduğum bütün hisleri duyacaktır" dedi. 


info@orhankemal.org