Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


-Pencere-

M. Mahzun Doğan

çıkınca bisikletini mutlaka alacağım

Orhan Kemal' den Karısına ve Çocuklarına

Orhan Kemal, tevkifhanede bile içini acıtan sözünü yerine getirdi ve Işık'a bisiklet aldı mı bilmiyoruz! Ama Işık, aynı mektupta adı geçen kardeşi Nâzım'la birlikte, babasının anısını yaşatmak için özverili bir çaba içinde... Işık Öğütçü, Orhan Kemal Müzesi'nde, babasının tevkifhaneden yazdığı ve büyütülerek duvara asılmış olan mektubun önünde...

Tevkifhane / 9 / 3 / 966

Karıcığım ve sevgili çocuklarım; 

Bugünkü gazeteler sizi dehşete düşürecek haberlerle dolu ise de kulak asmayın. Hepsi mulalâgalı. O kadar ki, dün 9.cu sulh ceza hâkimi, bizi tevkife sebep görmemişti. Savcı usulen 3.cü asliye ceza mahkemesine itirazda bulundu ve tevkif edildik. Bugün otuz avukat vekâletimizi üzerine aldı. Ağır ceza mahkemesi nezdinde tahliyemiz için yeniden müracaat edecekler.

Şunu kesin olarak bilin ki, isnat edilen suç tamamiyle tertiptir. Her şey yakında aydınlığa çıkacaktır.

Beyoğlu'ndaki taksitçiye durumu anlatın. Merak etmesin. Paranız olursa Şubat'tan kalan 230 lira ile mart ayının borcunu ödeyin. Ankara'daki Çeviri kitabevi'yle yaptığımız mukaveleleri Nâzıma, kitabevine yollamasını söylemiştim. Yollasin. Müsveddeleri, ben ne zaman yollasin dersem postalasin. Çünkü Çeviri kitabevi ile aramızda ilk mukavele dolayısı ile küçük bir çelişme var. Onlara da yazdım. Bana cevap geldikten sonra size bildiririm.

Bir de Nâzım, Okat kitabevi'ne uğrayıp Evlerden Biri isimli romanimin müsveddelerini alsin. Sizde dursun. Benden gelecek habere göre, Çeviri yayınevine yollarsiniz.

Başkaca hepinizin ve bütün dostlarımın gözlerinden öperim. Işıkçığım üzülmesin. Çıkınca bisikletini mutlaka alacağım.

Haydi hayırlısı. Hoşça Kalin.

Orhan Kemal

İsterseniz şu adrese yazin:

Orhan Kemâl 
Tevkifhane-Sultanahmet 
Şehir

Orhan Kemal Müzesi

www.orhankemal.com

info@orhankemal.com


Akarsu Caddesi No: 32 Cihangir, Taksim 80060 Istanbul
0212 Tel: 292 9245 - 292 1213 Faks: 293 6339 - 243 6782


info@orhankemal.org